Kontakt

niedziela, 2 grudnia 2012

Od Ducha do ucha - Armia

No to mamy Adwent. To krótki czas. Jeśli nie chcesz przeżyć go wykorzystując każdą chwilę, nie zaczynaj od dzisiaj. Nie słuchaj. Nie wyczekuj. Nie tęsknij. Tym bardziej nie uśmiechaj się na myśl o wspaniałości Tego, który się zbliża.

Jeśli jednak zauważyłaś w sobie iskierkę pragnienia jakiejś zmiany, albo po prostu czujesz że czegoś Ci brakuje…

Otwórz drzwi
wsłuchaj się raz 
Zwycięzca śmierci 
wraca na czas

Czujność polega na tym, że nie odkładasz tego otwarcia drzwi na jutro. Zakochana dziewczyna nigdy nie powie chłopakowi „nie chce mi się dzisiaj z Tobą gadać. Jutro ( jak nie zasnę) ewentualnie coś Ci powiem. Słuchać? Mógłbyś nie teraz? Jutro będę miała więcej czasu.” Ba! Ona będzie wyczekiwać najmniejszych słów, słówek i słóweczek i chłonąć je wszystkie jakby były najważniejsze i jakby każde miało moc zmienić cały świat. Takie coś w sobie wzbudź Kochanico Króla. Taką tęsknotę za Królem!

A o co właściwie w tym otwieraniu drzwi chodzi?
Ano o to, że On może przyjść bo robisz Mu miejsce. W czasie, w myśleniu, we wszystkim. Może się u Ciebie zjawić kiedykolwiek i w czymkolwiek, a nie akurat wtedy kiedy Ty to sobie zaplanujesz. Chodzi też o zaufanie w to, że te drzwi nie pozostaną otwarte bez powodu, a On przejdzie przez nie w dobrym czasie, zawsze najlepszym.

Zmierz się ze sobą by posłuchać Jego szeptu. Sama znajdź najlepszą drogę do tego słuchania, bo „Jego słowa dźwięczą coraz bliżej już”. Może jesteś jeszcze zgaszona, może jakaś niespokojna. Może coś się nie układa po Twojej myśli i czujesz się jakbyś usychała. Ale On się zbliża. On sobie z tym poradzi.

Jesienne wyspy, niespokojne sny
zimowe gwiazdy, zgaszone dni 
usycha trawa, więdną kwiaty pól 
Twoje słowa dźwięczą coraz bliżej już 

Otwórz drzwi wsłuchaj się raz 
Zwycięzca śmierci wraca na czas 

Błądzące światła, mieszkańcy snów 
prostujcie drogi, czuwajcie znów 
wołajcie góry, niech szumi wiatr 
prostujcie ścieżki, nadchodzi Pan 

Doliny wstają, drzewa cieszą się 
upadają góry, daleko gdzieś 
ja patrzę w okno, patrzę w siną dal
rozerwane więzy, nie słuchaj kłamstw 
Moja dzisiejsza propozycja to utwór zespołu Armia - jednego z moich ulubionych i według mnie jednego z najważniejszych w Polsce. Co tu dużo mówić – jak każdą muzykę tak i tą trzeba odkryć samemu. Poetyckie, w większości bardzo biblijne teksty T. Budzyńskiego ujmują mnie już od kilku lat. Muzyka z kolei - w zależności od tego, z którego albumu pochodzi jest jakby nasycona jakąś mglistą zadumą i niepowtarzalnym chmurnym klimatem, albo pogodnym choć surowym brzmieniem. Polecam zwłaszcza te trzy płyty: Duch, Droga i Legenda.

5 komentarze:

"Czujność polega na tym, że nie odkładasz tego otwarcia drzwi na jutro. Zakochana dziewczyna nigdy nie powie chłopakowi „nie chce mi się dzisiaj z Tobą gadać. Jutro ( jak nie zasnę) ewentualnie coś Ci powiem. Słuchać? Mógłbyś nie teraz? Jutro będę miała więcej czasu.” Ba! Ona będzie wyczekiwać najmniejszych słów, słówek i słóweczek i chłonąć je wszystkie jakby były najważniejsze i jakby każde miało moc zmienić cały świat. Takie coś w sobie wzbudź Kochanico Króla. Taką tęsknotę za Królem!" -- Mam jedną uwagę do autorki bloga: Po co ten fragment? Cały tekst byłby a). Krótszy = lepszy, b). równie zrozumiały. Pozostanę więc w kluczu krytyki z poprzedniego wpisu, bo działa ona dobrze. Musisz jeszcze wiele popracować. I skracaj.

Dzięki i pozdrawiam

Przypomniało mi się coś. Nie można edytować komentarzy więc napiszę tutaj.
Znalazłem w sumie dla siebie coś bardzo mocnego tutaj: "http://rebeliant-prozy.blogspot.com/2012/12/ancuch-tesknoty.html. Chłopak piszę też w duchowości jezuitów, ale krótko i na temat. Polecam innym. To inne spojrzenie ale warte dla mnie - bardzo dobre.

@Anonimowy: Dziękuję za dobre słowo, ale uważam, że autorka tego bloga prezentuje po prosu duchowość kobiecą. Można to traktować jak coś wartościowego, a można jak totalny syf. NIE ZMIENIA TO FAKTU, że to Jej osobiste myśli i tak samo moje mogą dla kogoś być, np. za krótkie.

Więc zgodzę się, że warto pracować nad warsztatem i szukać prostoty, bo ona przemawia najlepiej. Warto też jednak spróbować, ale tak na serio - zrozumieć myśl innych zamiast trwać w fałszywym nurcie: "Skrytykuję to pomoże!".

Pozdrawiam także,
Krzysztof Kołacz

Zostałaś wytypowana do zabawy Libster Blog .
Zapraszam do wzięcia udziału :-)

Nazaria

Jeżeli chodzi o polską muzykę to polecam przede wszystkim to co wyszło m.in. z Armii - 2Tm2,3. Genialne pod każdym względem, i na ostre brzmienie(888) i bardziej spokojne(Dementi). :)

Prześlij komentarz

Facebook